Być może czujesz, że mógłbyś w życiu więcej osiągnąć. Patrzysz na wybitnych ludzi, osiągających sukcesy i myślisz sobie „ja też bym tak chciał” . A jednak, z jakiegoś powodu,  rezultaty Twoich działań nadal odbiegają od Twoich ambicji, marzeń, fantazji.

 

Leonardo da Vinci wierzył, że możliwości ludzkie są nieograniczone. Jeśli tak, to czemu tak wiele osób, nigdy nie odkrywa swojego potencjału i osiąga efekty przeciętne, lub poniżej przeciętnej?

 

Być może pewną podpowiedzią, będzie znany cytat z Henry’ego Forda „Niezależnie od tego czy myślisz, że możesz; czy też myślisz, że nie możesz – masz rację”.

 

Nie bez przyczyny mówi się o mentalności osób sukcesu, o mentalności zwycięzców, o mentalności osób bogatych. Klucz do sukcesu, kryje się w naszym umyśle.

 

Niewielu z nas wie, że nasz własny umysł może być w równej mierze naszym sprzymierzeńcem, jak i naszym najgorszym wrogiem.

 

Ten kto potrafi „pokonać” samego siebie, staje się niepokonany. Największa przeszkoda na drodze do szczęścia i sukcesu, jest ukryta w nas samych.

 

Może znasz tę opowieść o małym słoniku, który wychowywany w cyrku, był przywiązany linką do drewnianego palika. Słoniątko próbowało odzyskać wolność, ale szarpiąc linę tylko robiło sobie krzywdę.

 

Dorosły słoń, choć z łatwością mógłby zerwać linę, wyrwać palik, stratować ogrodzenie – już nawet nie podejmuje próby uwolnienia się.

 

 

 

W jego umyśle zakorzeniło się przekonanie, że podejmowanie działania nie ma sensu. Bardzo podobny proces odbywa się w naszych umysłach, gdy jako dzieci słyszymy od opiekunów, „nie możesz”, „nie rób”, „nie uda Ci się”, „zostaw, bo zepsujesz”. Gdy jesteśmy narażeni na stres, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć.

 

Kształtuje się w nas postawa życiowa, którą psychologowie nazywają syndromem wyuczonej bezradności. Przekonanie, że nie mamy wpływu na to co się dzieje w naszym życiu, że nasze działania nie mają związku z osiąganymi przez nas rezultatami.

 

O eksperymentach, które towarzyszyły badaniom nad syndromem wyuczonej bezradności, opowiadam w nagraniu, dołączonym do tego tekstu.

 

Poczucie bezradności może nam towarzyszyć we wszystkich obszarach naszego życia, lub tylko w jakimś konkretnym obszarze. Zawsze towarzyszy mu mniej, lub bardziej uświadomione przekonanie dotyczące tego co możemy, czego nie możemy, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy.

 

Każdy z nas ma taki zestaw przekonań dotyczących „ja” – przekonań o możliwościach  i powinnościach. Często się zdarza, że sami nie jestesmy świadomi tego, w co na swój temat wierzymy i wytropienie takich (często niekorzystnych dla naszego funkcjonowania) przekonań, wymaga dużej dozy uważności i samoświadomości.

 

A teraz wyobraź sobie, że choć możesz nie być świadom tych przekonań, to właśnie one decydują o Twoim życiu.

 

Zanim jednak przejdę do informacji o tym, w jaki sposób zapanować  nad  sabotującymi nas myślami, wskażę Ci pozostałe czynniki, które wpływają na to, czy uda Ci się pokonać Twoje ograniczenia, odkryć i zrealizować swój potencjał.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj te 5 kroków, żeby cieszyć się wolnością i realizować marzenia:

 

1. Zapanuj nad swoimi przekonaniami – naucz się odkrywać przekonania kierujące Twoimi decyzjami i działaniami, oraz zmieniać przekonania niekorzystne, które sabotują Twoje sukcesy;

 

 

2. Naucz się świadomie kreować i zmieniać swoje nawyki – jeśli wycofujesz się za każdym razem, gdy trafiasz na przeszkody; jeśli poddajesz się przy pierwszym niepowodzeniu;

 

jeśli po porażce, za każdym razem robisz sobie wyrzuty i obwiniasz siebie, lub się nad sobą użalasz, albo szukasz winnych – każde z tych działań, sposobów myślenia, staje się Twoim nawykiem.

 

 

3. Zacznij zarządzać swoimi emocjami – emocje to potęga. Większość ludzi wierzy w to, że działa racjonalnie. Jednak badania wskazują wyraźnie na to, że decyzje podejmujemy pod wpływem emocji. Gdybyśmy działali tylko racjonalnie, specjaliści od marketingu i reklamy nie mieliby pracy.

 

To emocje napędzają Twoje działania, emocje wpływają na postrzeganie rzeczywistości; wreszcie to emocje sprawiają, że możesz „rzucić się do ucieczki” i wycofać z dążenia do celu, właśnie wtedy, gdy powinieneś włożyć dwa razy więcej wysiłku w jego realizację.

 

Również emocje wpływają na to, jak dobrze zrealizujemy dane zadanie. Jednak emocje nie są czymś, na co zupełnie nie mamy wpływu.

 

 

4. Rozwijaj samoświadomość„Poznaj samego siebie” ( gr Gnotchi Seuton) było wyryte nad wejściem do świątyni Apollina w Delfach, gdzie „urzędowała” słynna wyrocznia delficka.

 

Jeśli nie jesteś świadom tego co myślisz, czujesz, czego pragniesz, jakie masz predyspozycje i czym się kierujesz w życiu; jesteś niczym dziecko we mgle.

 

Błądzisz. Samoświadomość jest kluczem do podejmowania właściwych decyzji w życiu, do życia celowego, skoncentrowanego na realizacji celów i działań dających nam poczucie sensu, a w dalszej perspektywie – poczucie głębokiej satysfakcji i szczęścia, oraz sukcesu życiowego.

 

 

5. Naucz się podejmowania odpowiedzialności i decyzji – branie na siebie odpowiedzialności za swoje życie, swoje decyzje i osiągane rezultaty,  oraz umiejętność podejmowania decyzji i realizowania ich , jest kluczem do skutecznego działania i sukcesu.

 

 

 

 

 

Każdy z tych pięciu kroków, w istotny sposób wpływa na to, w jaki sposób funkcjonujesz i co ostatecznie w swoim życiu osiągasz. O pozostałych czterech napiszę w kolejnych postach, teraz zaś skoncentrujemy się na Twoim zestawie przekonań na temat własnych możliwości.

 

Dużą część tego w co wierzysz na swój temat, wyniosłeś jeszcze z dzieciństwa. Gdybyś głębiej się zastanowił, nad myślami, które spowodowały to, że zrezygnowałeś z niektórych działań, czy aktywności;

 

które były przyczyną decyzji, o rezygnacji z dążenia do zrealizowania Twoich marzeń, czy ambicji; które stały za tym, że poddałeś się i przestałeś wkładać energię w pracę na rzecz realizacji swoich pomysłów, planów, celów, mogłoby się okazać, że nigdy nie dokonałeś logicznej, racjonalnej weryfikacji tych myśli.

 

Być może nie umiałbyś nawet odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak postąpiłeś, jakie przekonanie  za tym stało, czemu uwierzyłeś w takie swoje ograniczenie.

 

Być może, gdybyś jednak był świadomy tych aspektów, trudność sprawiłoby Ci odpowiedzenie na pytanie, skąd Ci się to przekonanie wzięło i czy masz jakieś dowody na jego prawdziwość.

 

Jednak właśnie do tego chcę Cię tutaj namówić – żebyś zaczął bardzo uważnie przyglądać się swoim myślom i nauczył się je weryfikować, podważać, polemizować ze swoimi przekonaniami, a w dalszej perspektywie – testować je w rzeczywistości i zmieniać na takie, które będą lepiej Ci służyć.

 

Jeśli znasz zasadę „samosprawdzającej się przepowiedni”, to nie potrzebuję Cię przekonywać, czemu taka umiejętność może być dla Ciebie bardzo przydatna.

 

Jeśli jednak o tej zasadzie nie słyszałeś to bardzo krótko, nakreślę Ci o co w tym chodzi. Jeśli wierzysz, że coś Ci się nie uda, bardzo możliwe, że tak się właśnie stanie.

 

Głównie dlatego, że podświadomie będziesz sabotować swój sukces. Wyjdziesz za późno z domu, na ważną rozmowę o pracę, spóźnisz się i zrobisz złe wrażenie na rekruterze.

 

Zabalujesz w wieczór przed ważnym egzaminem i pójdziesz zdawać na kacu itd. Potem wytłumaczysz sobie, że przecież z góry wiedziałeś, że Ci się nie uda.

 

Czemu zasada samosprawdzającej się przepowiedni działa? Otóż nasz umysł bardzo nie lubi, gdy rzeczywistość nie jest zgodna, z naszymi przekonaniami.

 

Gdy doświadczenia, czy bodźce odbierane przez nasze zmysły, stoją w sprzeczności do aktualnego systemu przekonań o rzeczywistości, ludziach, świecie i samym sobie,

 

umysł doświadcza bardzo nieprzyjemnego stanu „dysonansu poznawczego” i aby szybko się go pozbyć, nie dopuszcza do świadomości tych sygnałów, które są sprzeczne z tym, w co do tej pory  wierzyliśmy.

 

Dlatego czasem, gdy komuś przedstawiasz dowody na to, ze się myli, nie ma racji i tak nie umiesz go przekonać. Jego umysł zamyka się na inną perspektywę.

 

Jednocześnie ten sam umysł potrafi zadbać o to, żeby do takiego dysonansu poznawczego nie doszło, sterując naszym myśleniem, emocjami i działaniami w taki sposób, żebyśmy cały czas na nowo potwierdzali sobie to, w co na swój temat uwierzyliśmy.

 

 

 

 

 

 

Wyobraź sobie, jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś mógł świadomie wybierać swoje przekonania na temat tego, co możesz osiągnąć?

 

Co by było, gdybyś przystępował do realizacji swoich celów i marzeń, z pełnym przekonaniem, że zwycięstwo jest w Twoim zasięgu; że zasługujesz na to, żeby osiągnąć to co sobie wymarzyłeś; że masz wszystko co potrzebne (wiedzę, umiejętności), aby Ci się powiodło?

 

Co by było, gdybyś uwierzył, że jesteś skazany na sukces?

 

Weź pod uwagę „samosprawdzającą się przepowiednię”,czyli sposób w jaki Twój umysł podświadomie Tobą steruje. Jak bardzo mogłyby zmienić się osiągane przez Ciebie efekty?

 

 

Poniżej link do krótkiego raportu, zawierającego ćwiczenie, które pomoże Ci zlokalizować najbardziej szkodliwe przekonania, oraz metody, dzięki którym będziesz mógł te przekonania zneutralizować i zastąpić przekonaniami, które będą Ci lepiej służyć.

 

 

 

 

 

Oceń jak Ci się podobało;
[Total: 4 Average: 4.8]
Gdy Umysł Podcina Ci Skrzydła – 5 Kroków Do Uwolnienia Się Od Kłamstw Z Dzieciństwa I Osiągnięcia Sukcesu.

Komentarze

Tagged on:                         

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shares